fbpx

Kurumsal

Güvenlik Talimatları

Kendinizi Kolayca Görünebilir Hale Getiriniz

Parlak, yansıtıcı kıyafetler giyerek, kendinizi diğer sürücülerin görebileceği şekilde konumlandırarak, dönüşlerden veya şerit değiştirmeden önce sinyal vererek ve gerektiğinde koranızı kullanarak özellikle geceleri kendinizi daha görünür hale getiriniz.

Alkollü Araç Kullanmayınız

Alkol ve araç kullanımı birbiri ile uyuşmaz. Tek bir kadeh alkollü içki bile değişen koşullara cevap verme yeteneğinizi kısıtlar ve her kadehte tepki verme süreniz daha da artar. Alkol aldıktan sonra araç kullanmayınız ve arkadaşlarınızın da alkol aldıktan sonra araç kullanmasına izin vermeyiniz.

Motosikletinizi Emniyetli bir Konumda Tutun

Motosikletinizin düzgün şekilde bakım görmesini sağlamak ve onu emniyetli sürüş koşullarında tutmak önemlidir. Her sürüşten önce motosikletinizi kontrol ediniz ve tavsiye edilen tüm bakım çalışmalarını yapınız. Yükleme limitlerini asla aşmayınız  ve motosikletinizde değişiklikler yapmayınız veya motosikletinizi emniyetsiz hale getirecek aksesuarlar takmayınız 

Bir Kazaya Karışırsanız

Kişisel emniyet sizin birinci önceliğinizdir.

Eğer siz veya başka birisi yaralanırsa, yaralanmanın şiddetini ve sürüşe devam etmenin emniyetli olup olmadığını değerlendirme için zaman ayırınız.

Gerekliyse acil yardım çağırınız. Eğer kazaya başka birisi veya başka bir araç dahil olduysa ilgili kanunlara ve düzenlemelere uyunuz. Sürüşe devam etmeye karar verdiğinizde, ilk olarak motosikletin durumunu değerlendiriniz.

Güvenliğinizi arttırmak için aşağıdaki talimatları takip ediniz;

  • Bu kılavuzda belirtilen tüm rutin ve düzenli kontrolleri gerçekleştiriniz.
  • Motoru durdurunuz ve yakıt deposunu doldurmadan önce kıvılcım ve alevleri uzaklaştırınız.
  • Kapalı veya kısmen kapalı alanlarda motoru çalıştırmayınız. Egzoz gazındaki karbon monoksit zehirlidir ve sizi öldürebilir.

Daima Kask Takınız

Bu ispatlanmış bir gerçekliktir. Kasklar ve koruyucu giyişiler kafa yaralanmalarının ve diğer yaralanmaların sayısını şiddetini önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle her zaman onaylı bir motosiklet kaskı takınız ve koruyucu giysiler giyiniz. 

Öğrenme ve Pratik İçin Zaman Ayırınız

Her zaman etrafınızdaki diğer araçlara dikkat ediniz ve diğer sürücülerin sizi gördüğünü varsaymayınız. Hızlı bir şekilde durmaya ve ani manevralar gerçekleştirmeye hazır olunuz.