fbpx

Kurumsal

Zorunlu Periyodik BAkım

Yeni nesil araçlar her ne kadar en son teknolojilerle ve en kaliteli malzemelerle üretiliyor olsa da, aracınızı oluşturan parçaların da bir ömrü vardır. Aracınızın üretiminde kullanılan parçalar zamanla etkisini yitirir. Bu yüzden marka veya modeli ne olursa olsun her araç düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Aracınızda bu tür sorunların olup olmadığını görebilmek için öncelikle kontrol edilmesi ve gerekirse aşınan veya etkisini yitiren parçaların yenilenmesi gerekir.

Düzenli kontrol ve bakımlar yapılmazsa aracınızın vereceği tepkilerden de bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz, fakat beklenmedik arıza ve kaza riski bakımı ve kontrolleri düzenli yaptırılmayan araçlarda oldukça yüksektir. Zorunlu periyodik bakımlar beklenmedik arıza ve kaza risklerini en aza indirirken, aracınızın daha etkili çalışmasını sağlayarak ek sarfiyat tüketimini de azaltır. 

  • Aracın performansı düşeceğinden yakıt ve enerji tüketimi artar ve sürüş konforu azalır.
  • Periyodik bakımların zamanında ve yetkili teknik servisler tarafından yapılması gereklidir.
  • Periyodik araç bakımı yapılmayan aracın kullanım ömrü azalır. Ortaya çıkan arızalar artarak devam eder. 
  • Periyodik bakım , araçlarda kullanılan aksam ve parçaların uzun ömürlü olması ve daha emniyetli kullanılması için aksatılmadan yaptırılmalıdır.
  • Bazen de yalnızca aracın kullanıldığı yere göre daha sık bakım yaptırmak önemlidir. (Ticari olarak kullanma, paket servis aracı olarak kullanma, engebeli dik araziler ve kırsal yerlerde kullanım vs.) bu ve buna benzer durumlarda yıpranma payı arttığı için periyodik bakımlara girmek daha çok önem taşımaktadır.

Araçlarda bulunan aksamlar, parçaların üzerindeki aşınmalar ve bozulmalar nedeniyle yapılan ayarlar da bozulur. Bunların önüne geçmek için firmamız tarafından belirtilen aksam ve ayarların da belirli zaman aralıklarında kontrol edilmesi gerekmektedir.

Her bakım süresinde veya periyodunda kontroller ve  tespitler yapılarak yetkili tarafından öngörülen aksamlar değiştirilmektedir.  Ancak firma talimatları doğrultusunda bazı parça ve sıvıların özelliklerinde bozulma olmamasına rağmen araç güvenliği açısından değiştirilmesi yönünde araç sahiplerine öneride bulunulmaktadır. Garanti belgesi ve kullanma kılavuzunda yer alan bilgiler madde halinde okunmalıdır. Tanıtma kılavuzu yönetmeliği kararları gereğince periyodik bakım zorunlu olarak yaptırılmalıdır. Periyodik bakımların yaptırılmaması durumunda garanti şartlarının yerine getirilmediği ve hatalı kullanım olarak sayılmaktadır.

Periyodik bakım gerekmesi durumunda, periyodik bakımın, yapılacağı zaman aralıkları ile kim tarafından yapılması gerektiğine ilişkin bilgiler garanti belgesi ve kullanma kılavuzunda yer almaktadır.

Periyodik bakımlarda bazı parçalar için değişim yapılması gerekebilir. Parça değişimlerinde mutlaka  yetkili yedek parça bayi veya yetkili servislerinden temin edeceğiniz orijinal parçaları kullanın. Aksi takdirde oluşabilecek arızalardan firmamız sorumlu tutulamaz ve müşteri garanti talep edilemez.

Herhangi bir arıza görüldüğü veya arızadan kuşkulanıldığı takdirde aracınızı periyodik bakımları beklemeden hemen götürmeniz tavsiye edilmektedir.

UYARI: Kullanıcının, ürünün periyodik bakımlarını tam ve zamanında Arora Yetkili Servislerinde yaptırmaması durumunda, iş bu sebeple uğrayacağı maddi, manevi her tür zararın sorumluluğu tamamen ve yalnızca kullanıcıya ait olur. Kullanıcı bu hususta imalatçıdan / distribütörden herhangi bir bedel talebinde bulunamaz, hak iddia edemez. Ayrıca, ürünün garanti süresi bitmemiş olsa dahi ürün, garanti kapsamı dışına çıkmış sayılacaktır.